Alantoina i pantenol: Sprzymierzeńcy Twojej Skóry Po Depilacji Laserowej
Depilacja laserowa to doskonały sposób na uzyskanie gładkiej skóry, ale często towarzyszy jej podrażnienie. W takich przypadkach substancje takie jak alantoina i pantenol stają się nieocenionymi sojusznikami w łagodzeniu i regeneracji skóry.
Alantoina
Alantoina to heterocykliczny związek organiczny, należący do pochodnych mocznika. Dawniej pozyskiwana z korzenia żywokostu lekarskiego, obecnie jest wytwarzana syntetycznie [1] co spowodowane jest niższymi kosztami produkcji.
Alantoina, ceniona za brak toksyczności i niepożądanych efektów, stała się niezastąpionym składnikiem wielu preparatów kosmetycznych, zdobywając uznanie ze względu na wysokie bezpieczeństwo i kompatybilność z innymi surowcami.
Alantoina łagodzi podrażnienia, ma właściwości przeciwzapalne, nawilżające, a także stymulujące wzrost zdrowej tkanki, dlatego wspomaga regenerację naskórka, gojenie ran i oparzeń. Jest aktywna w niskich stężeniach[2].
Po depilacji laserowej alantoina działa jak kojący balsam, redukując podrażnienie, zaczerwienienie i uczucie pieczenia.
Aplikacja alantoiny na skórę w obszarze zapalenia stymuluje mechanizmy obronne organizmu. Zwiększa ilość neutrofili, biorących udział w odpowiedzi immunologicznej przeciwko bakteriom. Pomaga w procesie obkurczania naczyń krwionośnych, niweluje opuchliznę i zaczerwienienie skóry. To także skuteczna metoda łagodzenia bólu towarzyszącego stanom zapalnym. Dodatkowo, alantoina sprawdza się w zwalczaniu objawów zapalenia, takich jak zaczerwienienie, będące skutkami pobudzonego przepływu krwi. Jej aplikacja na skórę wspomaga obronę organizmu, ogranicza ból i przyczynia się do regeneracji tkanki skórnej [2].
D-Pantenol
D-Pantenol, dekspantenol zwany także prowitaminą B5[1],stanowi zredukowaną do alkoholu formę kwasu pantotenowego, obecnego w witaminie B5. Nazwa Pantenol określa jego mieszaninę (formę racemiczną ) odmiany (L) lewo- i (D) prawoskrętnej pantenolu. Natomiast nazwa D-pantenol (dekspantenol) odnosi się tylko do formy prawoskrętnej. Tylko dekspantenol jest prowitaminą B5. Udowodniono, że w mieszkach włosowych może być przekształcany w kwas D-pantotenowy - witaminę B5, będącą składnikiem koenzymu A [3].
Pantenol ma właściwości nawilżające, pobudza wzrost i odnowę naskórka i skóry właściwej, poprawia metabolizm skóry, zmniejsza zmarszczki i poprawia wygląd skóry. Wykazano jego skuteczność w leczeniu uszkodzeń termicznych i mechanicznych naskóra [3]. Łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie i kojąco. W maściach i kremach często stosowany jest w połączeniu z alantoiną w celu leczenia poparzeń słonecznych, podrażnień i zaburzeń skórnych.
D-pantenol wykazuje się dużo większą trwałością i stabilnością niż witamina B5, dlatego to właśnie tę substancję stosuje się w wielu różnych kosmetykach.
D-pantenol to substancja bezpieczna i niekomedogenna (czyli substancja o lekkiej formule, nie zatykająca porów).Pantenol nie wywołuje działań niekorzystnych, nie występują po nim odczyny alergiczne ani reakcje alergiczne.
Jak stosować?
Najlepiej stosować kremy lub żele zawierające alantoinę i pantenol na oczyszczoną skórę po depilacji laserowej. Delikatnie wmasowuj produkt, pozwalając skórze wchłonąć dobroczynne składniki.
PODSUMOWANIE:
Wprowadzenie alantoiny i pantenolu do rutyny pielęgnacyjnej po depilacji laserowej to nie tylko sposób na łagodzenie podrażnień, ale także inwestycja w zdrowie i piękno Twojej skóry. Odpowiednia pielęgnacja to klucz do utrzymania gładkości i komfortu przez długi czas.
Piśmiennictwo:
[1] Kosmetologia i farmakologia skóry, Marie Claude-Martin
[2] Alantoina – działanie i wykorzystanie kosmetyczne, Jacek Arct, Paulina Depta Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie
[3] Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Maria Noszczyk, PZWL
Comments