top of page
Zdjęcie autoramgr Katarzyna Kowal

DLACZEGO SAMOOPALACZ JEST PRZECIWWSKAZANIEM DO ZABIEGU DEPILACJI LASEROWEJ?



Depilacja laserowa jest skuteczną metodą usuwania niechcianych włosków, która zdobywa coraz większą popularność. Aby jednak zabieg był bezpieczny i efektywny, ważne jest przestrzeganie pewnych zasad i unikanie pewnych czynników, które mogą zakłócić jego przebieg. Jednym z takich czynników jest stosowanie samoopalaczy. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego samoopalacze stanowią przeciwwskazanie do depilacji laserowej.


Zasada działania depilacji laserowej?


Depilacja laserowa opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy, która polega na zamianie energii świetlnej w energię cieplną w tkance docelowej, powodując jej uszkodzenie. Wygląda to następująco: laser emituje wiązkę światła o konkretnej długości fali, która jest pochłaniana przez chromofor - melaninę (pigment) znajdującą się we włosach. Energia świetlna przekształcana jest w ciepło, które uszkadza cebulkę włosa (cebulka włosa podgrzewana jest do temperatury powyżej 65°- stąd uczucie igiełek podczas zabiegu). Tkanka docelowa czyli włos musi zawierać wyższe stężenie chromoforu - melaniny niż tkanki otaczające - skóra aby mechanizm fototermolizy przebiegł prawidłowo, bez skutków ubocznych.


Czym jest samoopalacz?


Samoopalacz to środek kosmetyczny mający na celu nadanie skórze brązowego odcienia bez naświetlania jej promieniami UV [1], czyli tzw. "sztuczna opalenizna". Podstawowe cechy, jakie powinny charakteryzować tego typu preparat, są to trwałość, niskie prawdopodobieństwo wywołania reakcji alergicznych czy podrażnień skóry [2].

Sztuczne zabarwienie skóry jest uzyskiwane dzięki substancji DHA (dihydroksyaceton) i w mniejszym stopniu jego izomer - aldehyd glicerylowy. Zabarwienie skóry wynika z połączenia DHA i aminokwasów skóry w reakcji Maillarda, która prowadzi do tworzenia barwnych polimerów: melanoidyn.

Zabarwienie rozwija się w ciągu 6 h. Jest powierzchowne ale półtrwałe ponieważ dochodzi do połączenia aminokwasów z korneocytami ( martwymi komórkami warstwy rogowej naskórka). Znika w ciągu 6 dni w następstwie złuszczania[3].

Podobną pod względem budowy i właściwości do DHA jest substancja brązująca- erytruloza. Związek ten charakteryzuje się wyższą stabilnością niż DHA i najczęściej występuje w składzie produktów samoopalających obok DHA.

Do składników pochodzenia naturalnego brązujących skórę zalicza się m.in.:

  • juglon ( pochodna naftochinonu) z liści i owoców orzecha włoskiego

  • lawson ( naftochinon) z liści rośliny Lawsonii bezbronnej

W produktach samoopalających występują one tylko jako substancje dodatkowe obok DHA i erytrulozy. Zapobiegają powstawaniu nieestetycznych plam na skórze.


Dlaczego samoopalacz jest przeciwwskazaniem do zabiegu depilacji laserowej?


Sztuczne zabarwienie skóry wpływa na bezpieczeństwo zabiegu depilacji laserowej gdyż substancje znajdujące się na powierzchni skóry mogą spowodować nieprawidłowe reakcje. Jeżeli skóra będzie ciemniejsza niż kolor włosa, wiązka lasera, która jest absorbowana przez brązowy lub czarny pigment zadziała na skórę a nie na cebulkę włosa, co będzie skutkowało poparzeniem.


Kiedy mogę przyjść na zabieg depilacji laserowej gdy zastosowałam samoopalacz?


Aby zapewnić maksymalną skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu depilacji laserowej, ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry i zaprzestanie używania samoopalaczy co najmniej 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem. To pozwoli skórze wrócić do naturalnego koloru. Zawsze poinformuj swojego kosmetologa o wszelkich stosowanych produktach do pielęgnacji skóry. To pozwoli dostosować zabieg do Twoich indywidualnych potrzeb i zapewni najlepsze rezultaty.


Podsumowanie


Stosowanie samoopalaczy przed zabiegiem depilacji laserowej jest przeciwwskazaniem ze względu na ryzyko zaburzenia identyfikacji pigmentu, zwiększenia ryzyka poparzeń skóry. Aby depilacja laserowa była skuteczna i bezpieczna, ważne jest, aby skóra odzyskała naturalny kolor. Dlatego zrezygnuj z samoopalaczy na co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem i skonsultuj się ze swoim specjalistą, aby uzyskać najlepsze efekty i cieszyć się gładką skórą przez długi czas.




Piśmiennictwo:

2.Kosmetologia Tom.2, Anna Kołodziejczak, PZWL

3.Kosmetologia i farmakologia skóry, Marie Claude-Martini, PZWL


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

ความคิดเห็น

ได้รับ 0 เต็ม 5 ดาว
ยังไม่มีการให้คะแนน

ให้คะแนน
bottom of page