Trądzik to powszechny problem skórny, jedno z najczęstszych schorzeń leczonych w praktyce dermatologicznej. Problem ten dotyka ludzi w różnym wieku, najczęściej rozpoczyna się w wieku dojrzewania. Trądzik wpływa na jakość życia i pewność siebie. W dzisiejszym artykule prześledzimy, dlaczego leczenie trądziku laserem diodowym stało się jednym ze skutecznych podejść do tego problemu.
Trądzik pospolity ( acne vulgaris) to stan związany z nadczynnością gruczołów łojowych, cechujący się z powstawaniem zaskórników (otwartych i zamkniętych) , wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych, w obrębie twarzy , pleców i klatki piersiowej.
Czynniki wpływające:
1.Czynniki genetyczne - dziedziczona jest głównie skłonność do ciężkich postaci trądziku.
2.Nadmierna aktywność gruczołów łojowych i wpływ hormonów- androgeny działają stymulująco na rozrost gruczołów łojowych oraz produkcję łoju. Natomiast zmiany trądzikowe u dorosłych kobiet są najczęściej spowodowane przez zmiany hormonalne - zwiększeniem produkcji progesteronu przed miesiączką. Kobiety z podwyższonym stężeniem androgenów, w schorzeniach takich jak zespół PCOS , hirsutyzm, często mają problem z łojotokiem i trądzikiem. Zaobserwowano wprost proporcjonalną zależność między łojotokiem a powstaniem zmian trądzikowych.
3.Zmiany keratynizacji mieszków
W niższej części mieszka zachodzą te same normalne procesy keratynizacji jak na powierzchni skóry. Nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych wpływa na powstawanie zmian trądzikowych.
4.Rola bakterii
Bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes występują normalnie we florze skóry niezmienionej ale odizolowanie jednostki łojowo-mieszkowej od środowiska zewnętrznego stwarza doskonałe warunki do ich namnażania się. Nasz system immunologiczny rozpoznaje obecność zwiększonej ilości tych bakterii i dochodzi do odpowiedzi, której wynikiem jest zapalenie – zaczerwienienie i powstanie ropy
Laserowe leczenie trądziku
Farmakoterapia nie zawsze jest właściwą drogą leczenia. Należy zastanowić się nad skutkami ubocznymi leków. W raz z rozwojem technologii można znaleźć mniej inwazyjne metody leczenia, które nie tylko są skuteczne a bardziej bezpieczne w leczeniu i łagodzeniu zmian trądzikowych.
Laser diodowy działa na zasadzie emitowania światła o konkretnej długości fali, co umożliwia skoncentrowanie energii na określonym obszarze skóry. Wiązka lasera przenika głęboko w skórę i dociera do ujść gruczołów łojowych. W przypadku leczenia trądziku, głównym celem jest zniszczenie bakterii Propionibacterium acnes, które są jednym z głównych sprawców zmian trądzikowych. Dodatkowo, laser diodowy może wpływać na redukcję produkcji sebum, co przyczynia się do zmniejszenia stanów zapalnych.
Korzyści Związane z Leczeniem Trądziku Laserem Diodowym:
1. Eliminacja Bakterii Propionibacterium acnes:
Laser diodowy penetruje warstwy skóry, docierając do gruczołów łojowych, gdzie eliminuje bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku.
2. Redukcja Stanów Zapalnych:
Promieniowanie laserowe wpływa na zmniejszenie stanów zapalnych, co przyczynia się do złagodzenia istniejących zmian trądzikowych.
3. Normalizacja Produkcji Sebum:
Laser diodowy może regulować pracę gruczołów łojowych, co przynosi korzyści w normalizacji produkcji sebum i zapobieganiu powstawaniu nowych zmian.
4. Minimalna Inwazyjność:
Procedura jest nieinwazyjna, co oznacza brak potrzeby nacięć czy nakłuć. Pacjenci doświadczają minimalnych dolegliwości i krótkiego okresu rekonwalescencji.
5. Poprawa Struktury Skóry:
Laser diodowy stymuluje produkcję kolagenu, co przyczynia się do poprawy elastyczności skóry i redukcji blizn potrądzikowych.
Przebieg zabiegu:
Zabiegi laserowego leczenia trądziku wykonujemy po przeprowadzeniu konsultacji celem wykluczenia przeciwwskazań. Laser stanowi niezbędną pomoc w usuwaniu zmian skórnych podczas szybkich zabiegów
Po oczyszczeniu skóry, przesuwamy głowicą na żelu kierując wiązkę lasera w głąb skóry, wykonujemy 3-4 przejścia bezpośrednio po sobie (criss-cross). Należy przeprowadzić serię
5-8 zabiegów z 1 tygodniem przerwy pomiędzy zabiegami. Już po pierwszym zabiegu następuje poprawa struktury skóry i zmniejszenie stanów zapalnych. O tym jak często należy powtarzać leczenie, należy decydować indywidualnie. Skuteczność leczenia laserowego potwierdzają liczne badania kliniczne. Podczas zabiegu możliwy jest dyskomfort związany z uczuciem intensywnego ciepła i kłucia. W trakcie może pojawiać się przejściowy rumień oraz
w przypadku bardziej wrażliwej skóry, jej przejściowy obrzęk.
Zaletą zabiegów laserowych przy zmianach trądzikowych jest brak obciążania wątroby, co występuje w przypadku częstego leczenia farmakologicznego. Procedura jest bezpieczna.
Postępowanie po zabiegu jest uzależnione od reakcji skóry i obejmuje stosowanie preparatów kojąco-regenerujących. Należy unikać substancji i leków przeciwzapalnych oraz kosmetyków, mogących dodatkowo podrażniać skórę, aż do momentu ustąpienia podrażnień po zabiegowych. Ponadto w dniu zabiegu należy unikać przegrzewania skóry, np. w jacuzzi, saunie, w gorącej kąpieli czy w trakcie wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych. Przez okres 4 tygodni zalecana jest fotoochrona.
Podsumowanie:
Laser diodowy stanowi nowoczesne podejście do leczenia trądziku, oferując skuteczność bez konieczności stosowania leków czy zabiegów inwazyjnych. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek trądziku jest indywidualny, dlatego konsultacja ze specjalistą jest kluczowa dla uzyskania optymalnych rezultatów. Leczenie trądziku laserem diodowym to innowacyjna droga do osiągnięcia zdrowej skóry.
Piśmiennictwo:
Kosmetologia i farmakologia skóry, Marie Claude-Martini, wyd. I, PZWL
Choroby skóry, Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, PZWL
Comments